Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie

Wystawa „Między stronami. Obiekty pozostawione przez czytelników w książkach"

07.02.2023
gra
Książka towarzyszy ludziom w różnych sytuacjach. Pomaga w nauce, umila podróż, ułatwia zasypianie, zabija nudę. Będąc zawsze pod ręką, okazuje się też idealnym miejscem na przechowywanie... rzeczy.
 
I właśnie o tych rzeczach jest ta wystawa.
 
"Między stronami" to opowieść o przedmiotach znalezionych gdzieś pomiędzy kartami. Obiektach, które świadczą o przeszłości i dają wgląd w ważne (lub zupełnie nieważne) momenty teraźniejszości. Chociaż książki i czasopisma same w sobie wydają się być obiektami statycznymi, w rzeczywistości często kryją sekrety życia codziennego.
 
Każda biblioteka zbiera rzeczy znalezione. Stare listy, niezrozumiałe notatki, zapomniane rachunki, kartki świąteczne. Jest nie tylko skarbnicą wiedzy, ale również swego rodzaju przechowalnią przedmiotów zagubionych. Na wystawie można podziwiać eksponaty wypożyczone z zaprzyjaźnionych Bibliotek. Ta współpraca pokazuje szerszy obraz tego, co da się znaleźć między stronami.
 
Wszyscy doświadczyliśmy uczucia frustracji, gdy coś schowanego przepadło na zawsze. Niezależnie od tego, czy jest to karteczka samoprzylepna z ważnymi informacjami, zdjęcie, czy zapomniany bilet do teatru — te małe przedmioty mogą być zaskakująco trudne do zastąpienia.
 
Wystawa ta daje możliwość odzyskania swoich skarbów. Właściciele wystawionych przedmiotów mogą kontaktować się mailowo na adres: pano[at]agh.edu[dot]pl.
 
Gdyby ktoś chciał dołożyć swoja „cegiełkę” do skarbca naszych Bibliotek, zachęcamy do zostawienia swoich rzeczy między stronami książek, które są dostępne w przestrzeni wystawy.
 
Ekspozycja została przygotowana przez pracowników Zespołu ds. Marketingu Biblioteki Głównej AGH.
 
Wystawę można oglądać do 22 kwietnia 2023 roku.