Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie

Wszechświat Mikołaja Kopernika

29.06.2023
Kopernik Baner

Biblioteka Główna AGH zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej Mikołajowi Kopernikowi.

W 2023 roku przypadają: 550. rocznica jego urodzin, 480. rocznica śmierci i 480. rocznica wydania De revolutionibus orbium coelestium.

Twórcy wystawy starali się odpowiedzieć na pytanie, jak to było możliwe, że w mieścinie na skraju Europy, samotnie, w izolacji od świata naukowego, prowadząc badania w chwilach wolnych od natłoku obowiązków, dysponując instrumentami stworzonymi jeszcze w starożytności, a więc bez lunety, wbrew wszystkiemu, Kopernik dokonał epokowego odkrycia, zmieniając postrzeganie Ziemi we Wszechświecie, a tym samym miejsce człowieka w porządku stworzenia.

Ekspozycja prezentuje kalendarium jego życia, miejsca, w których żył i pracował, dziedziny, którymi – poza astronomią – intensywnie się zajmował (prawo, medycyna, kartografia, matematyka, ekonomia). Pokazuje, czym była rewolucja naukowa, spowodowana odkryciem teorii heliocentrycznej, a także losy dzieła De revolutionibus.

Wystawa przedstawia również związki astronoma z Krakowem. To na uniwersytecie w Krakowie niespełna 19-letni Mikołaj rozpoczął edukację akademicką.

Kopernik stał się inspiracją dla kultury masowej. Na wystawie można obejrzeć m.in. komiksy Piotra Drzewieckiego, a także memy. Zobaczymy też znaczki pocztowe, banknoty i medale.      

 

Wystawa została przygotowana we współpracy z pracownikami Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH.               

Ekspozycję można oglądać do końca października 2023 roku.