Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie

Spotkanie autorskie - K.Kubisiowska, S. Frołow, Ł.Wojtusik. Granice i ich przekraczanie w non-fiction. Co wolno, a czego nie wolno w biografii reporterskiej. 27.04.22

06.04.2022

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Bibliotece Głównej AGH odbędzie się spotkanie autorskie Granice i ich przekraczanie w non-fiction. Jak bardzo można pokochać swoich bohaterów? Co wolno, a czego nie wolno w biografii reporterskiej.

27 kwietnia 2022 o godzinie 17:00 będziemy gościć Katarzynę Kubisiowską oraz Sylwię Frołow, dyskusję moderować będzie Łukasz Wojtusik.

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/271350895202128?ref=newsfeed

Katarzyna Kubisiowska to dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, autorka książek biograficznych i książkowych wywiadów. Współtworzy Podcast Powszechny, gdzie prowadzi autorską serię „Własny pokój”.

W 2016 roku ukazała się napisana przez nią biografia Jerzego Pilcha. Pomysł, by to właśnie ona została biografką słynnego pisarza, narodził się dwadzieścia lat wcześniej, w momencie, gdy pierwszy raz się spotkali. „Pilch w sensie ścisłym” okazał się jednak książką na tyle szczerą i dosadną, że sam jej bohater nie chciał jej autoryzować.

2021 to rok premiery „Blisko, bliżej – rozmowy o tym, co najważniejsze”. Rozmówcami Kubisiowskiej byli m.in. Anna Dymna, Agnieszka Holland, Marek Kondrat, Olga Tokarczuk czy Irena Santor. Autorka potrafi budować bezpieczną atmosferę, stawiać nieszablonowe pytania, drążyć tematy, o których jej bohaterowie wcześniej nigdy z nikim nie rozmawiali.

Spotkanie wiąże się z premierą biografii prof. Jerzego Vetulaniego - „Vetulani. Piękny umysł, dzikie serce”. Światowej sławy krakowskiego neurobiologa, psychofarmakologa, naukowca i gawędziarza. Wykładowcy akademickiego i konferansjera Piwnicy pod Baranami. Popularyzatora nauki, działacza Solidarności, a także gorącego zwolennika prawa pacjentów do legalnego korzystania z medycznej marihuany. Człowieka, który nikogo nie pozostawia obojętnym.

Sylwia Frołow jest autorką powieści i biografii oraz korektorką „Tygodnika Powszechnego”.

Napisała kontrowersyjną biografię: „Dzierżyński. Miłość i rewolucja”. Książka zawiera nigdy nie publikowane listy Dzierżyńskiego przechwycone przez państwowe służby w obawie przed skandalem.

Biografia „Antonówki. Kobiety i Czechow” wydobywa z cienia wielkiego pisarza swoje bohaterki, które jednocześnie były bohaterkami jego utworów. Bo nie ma pisarza Czechowa i nie ma człowieka Czechowa bez kobiet.

Najnowszy tekst Autorki - „Nasz biedny Fiedia. Kobiety i Dostojewski” to gorzka i pasjonująca opowieść o kobietach w życiu geniusza i klucz do nowego odczytania jego twórczości. To także opowieść o pierwszych rosyjskich emancypantkach, które należały do bliskiego kręgu przyjaciół Dostojewskiego.

Łukasz Wojtusik – dziennikarz i reporter, były szef krakowskiego newsroomu Grupy Radiowej Agory. Przygotowywał m.in. informacje kulturalne na antenę Radia TOK FM. Prowadził tam m.in. audycję "Krakowskie Przedmieście" i "Kultura w domu".  Autor podcastu "Alfabet Wojtusika, " współautor książek non-fiction: „Łobuzy. Grzesznicy mile widziani” oraz „Siostry z Broniszewic. Czuły Kościół odważnych kobiet”.

Na spotkaniu będzie można premierowo zakupić biografię „Vetulani. Piękny umysł, dzikie serce” i inne książki Autorek.

Wstęp wolny. Zapraszamy!