Warsztaty dla społeczności AGH
Zapraszamy do udziału w warsztatach organizowanych w ramach Dni Otwartych BG AGH.
17 maja
- Godzina 10.00 - Jak wspierać widoczność swojego dorobku naukowego za pomocą bazy Scopus
sala 101, I piętro
Tematyka szkolenia:- jak tworzony jest profil autora w bazie abstraktowej i jakie dane zawiera,
- na co warto zwrócić uwagę podczas składania tekstów naukowych do publikacji,
- nadzór nad profilem oraz możliwości jego korekty,
- informacje o autorze, afiliacji i publikacji jako ważny element budowania widoczności dorobku naukowego i autora w ujęciu globalnym.
Czas trwania - 75 minut
Prowadzący: Paulina Milewska i Bartłomiej Więckowski (Elsevier)
Po szkoleniu przewidujemy czas na indywidualne konsultacje.
- Godzina 12.00 - Nie tylko punkty – dlaczego warto korzystać ze wskaźników bibliometrycznych w budowaniu swojej kariery naukowej. Na przykładzie możliwości narzędzia SciVal
sala 101, I piętro
Tematyka szkolenia:- jak mierzyć wpływ badacza- dostępne wskaźniki i możliwości,
- strategia osobistej widoczności w planowaniu ścieżki rozwoju naukowego i podejmowaniu decyzji w oparciu o dane,
- wskaźniki jako element identyfikacji kierunków współpracy, budowania zespołów badawczych oraz pozyskiwania funduszy na badania.
Czas trwania - 75 minut
Prowadzący: Paulina Milewska i Bartłomiej Więckowski (Elsevier)
Po szkoleniu przewidujemy czas na indywidualne konsultacje.
18 maja
- Godzina 10.00 - Mądry wybór czasopisma to połowa sukcesu autora
sala 101, I piętro
Tematyka szkolenia:- dobre praktyki w wyborze czasopism do publikowania swoich komunikatów naukowych oraz jak rozpoznać ewentualne pułapki,
- Scopus jako źródło informacji o dobrej jakości czasopismach,
- narzędzia i wskaźniki bibliometryczne wspierające wybór oraz ocenę czasopism naukowych (Scopus/SciVal),
- inne narzędzia identyfikacji najlepszych tytułów czasopism do publikacji – Elsevier.
Czas trwania - 75 minut
Prowadzący: Paulina Milewska i Bartłomiej Więckowski (Elsevier)
Po szkoleniu przewidujemy czas na indywidualne konsultacje.
- Godzina 12.00 - Wsparcie kariery naukowej na AGH dla doktorantów
sala 101, I piętro
Rozpoczynacie swoją karierę naukową? Szukacie wsparcia w czasie studiów doktoranckich?Zapraszamy Was na spotkanie, na którym opowiemy o naszych usługach.
Biblioteka pomoże:
- usprawnić warsztat pracy - poprzez naukę korzystania z zaawansowanych narzędzi, m.in. dedykowanych baz danych,
- uzyskać dostęp do poszukiwanych zasobów naukowych całego świata,
- rozwijać Wasz indywidualny proces naukowy i dydaktyczny.
Ponadto chętnie posłuchamy o Waszych oczekiwaniach dotyczących poszerzenia oferty Biblioteki - przy kawie i ciastku.
Biblioteka Główna AGH w 2022 r. obchodzi swój jubileusz i z tej okazji tym bardziej chcemy wsłuchać się w potrzeby naszych Użytkowników. Zależy nam, aby nasze usługi były jeszcze bardziej profesjonalne, nowoczesne i przyjazne. Dlatego jesteśmy otwarci na dialog i udoskonalanie naszych usług. Spotkajmy się zatem, porozmawiajmy i stwórzmy wspólnie ofertę dopasowaną do Waszych oczekiwań.
Czas spotkania - 2 godziny
Sponsorem warsztatów jest Coffeegram Roastery
19 maja
- Godzina 10.00 - Dostosowywanie artykułów i innych dokumentów do potrzeb osób z niepełnosprawnością (głównie niewidzących i niedowidzących) na uczelniach i nie tylko
sala 101, I piętro
Zgodnie z rządowymi danymi, w Polsce „oficjalnie zarejestrowanych jest ponad 3 mln osób, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. W rzeczywistości takich osób jest dużo więcej – od 4 do 7 mln”. Zgodnie z unijnym i polskim prawem instytucje publiczne (w tym uczelnie wyższe) mają obowiązek dostosowania dokumentów tekstowych, tekstowo-graficznych, prezentacji multimedialnych i arkuszy kalkulacyjnych, opublikowanych po wrześniu 2018 roku, do potrzeb OzN. Podczas warsztatu opowiemy więcej o uwarunkowaniach prawnych, ale przede wszystkim pokażemy jak dostosować dokumenty do standardu WCAG: ręcznie i automatycznie. Do jakich zasad się stosować i jakich narzędzi można użyć. Zaprezentujemy, jak można to zrobić za pomocą Adobe Acrobat Pro i jedynego dostępnego na rynku automatycznego rozwiązania: WCAG AI. Pokażemy, jakie są efekty takiego dostosowania.Czas spotkania - 1,5 godziny
Prowadzący: Michał Olczyk - od 14 lat związany z Biblioteką Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jako wsparcie informatyczne, a obecnie kierownik działu digitalizacji i systemów informatycznych. Członek zespołu rozwijającego Polską Platformę Medyczną oraz Atlas Zasobów Otwartej Nauki. Zaangażowany w tworzenie repozytoriów cyfrowych i wdrażanie standardów WCAG. Prywatnie pochłonięty pasją do motoryzacji i nowych technologii.
Dr Łukasz Skonieczny - adiunkt w Instytucie Informatyki, jest jednym z głównych twórców systemu Omega-PSIR. Jego zainteresowania badawcze obejmują systemy baz danych, eksplorację danych, tekstów i stron internetowych, teorię grafów i tworzenie stron internetowych. Ma w swoim dorobku ponad 20 artykułów naukowych i 4 wydania zbiorowe. Uczestniczył w szeregu projektów badawczych, współpracował z wieloma instytucjami m.in. France Telecom, Samsung, UNEP, FAO, IUCN.Podczas warsztatu przewidujemy czas na dyskusję i pytania.
Sponsorem warsztatów jest Sages
- Godzina 12.00 - Wsparcie kariery naukowej na AGH dla pracowników
sala 101, I piętro
Rozpoczynają Państwo swoją karierę naukową? A może są Państwo w jej trakcie i szukają wsparcia naukowego?Zapraszamy na spotkanie, na którym opowiemy o naszych usługach poszerzających i usprawniających Państwa warsztat pracy, ułatwiających dostęp do niezbędnych zasobów, a także pomocnych w realizacji procesu naukowego i dydaktycznego. Pokażemy, jak korzystać z zaawansowanych narzędzi wyszukiwawczych oferowanych przez Bibliotekę. Ponadto chętnie posłuchamy o Państwa oczekiwaniach dotyczących poszerzenia oferty Biblioteki - przy kawie i ciastku.
Biblioteka Główna AGH w 2022 r. obchodzi swój jubileusz i z tej okazji tym bardziej chcemy wsłuchać się w potrzeby naszych Użytkowników. Zależy nam, aby nasze usługi były jeszcze bardziej profesjonalne, nowoczesne i przyjazne. Dlatego jesteśmy otwarci na dialog i udoskonalanie naszych usług. Spotkajmy się zatem, porozmawiajmy i stwórzmy wspólnie ofertę dopasowaną do Państwa oczekiwań.
Czas spotkania - 2 godziny
Sponsorem warsztatów jest Coffeegram Roastery