Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie

Academica - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych

20.12.2021
 
Miło nam poinformować, że Biblioteka Główna AGH w Krakowie dołączyła do systemu Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA.
 
ACADEMICA to darmowa wypożyczalnia międzybiblioteczna umożliwiająca korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. W Academice udostępniane są przede wszystkim książki i czasopisma naukowe ze zbiorów Biblioteki Narodowej, w tym: podręczniki akademickie, prace naukowe i popularnonaukowe, lektury na konkursy i olimpiady przedmiotowe oraz czasopisma naukowe z listy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze wszystkich dziedzin wiedzy. Dostępne są również publikacje niskonakładowe oraz niedostępne na rynku wydawniczym. Możemy tutaj znaleźć m.in. rękopisy, nuty, mapy, fotografie, grafiki i rysunki, audiobooki oraz ebooki. 
 
Spośród ponad 3,5 mln dokumentów, ACADEMICA udostępnia:
  • publikacje z domeny publicznej, oraz te które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje, z których można korzystać bez ograniczeń, poprzez dowolne urządzenie z dostępem do Internetu, ze strony academica.edu.pl
  • publikacje chronione prawem autorskim dostępne w Czytelni Norm, Patentów i Zbiorów Kartograficznych (II p., pok. 213) na przeznaczonych do tego celu terminalach (po zalogowaniu).
Terminale ACADEMICA dostępne są w godzinach pracy Czytelni Norm, Patentów i Zbiorów Kartograficznych. Aby skorzystać z CWPN Academica należy zgłosić się do dyżurnego bibliotekarza. 
 
Warunkiem skorzystania z zasobów wypożyczalni cyfrowej ACADEMICA jest posiadane aktualnego konta w Bibliotece Głównej AGH. 
 
Szczegółowe zasady korzystania z systemu dostępne są w:
oraz 
 
Ewentualne pytania i uwagi prosimy kierować na adres Wypożyczalni Międzybibliotecznej: wypmb[at]bg.agh.edu[dot]pl lub telefonicznie: 12 617 32 14 
 
Zapraszamy do korzystania!