Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie

Wyszukiwanie i wypożyczanie książek w Bibliotece Beletrystycznej

Większa część księgozbioru Biblioteki Beletrystycznej dostępna jest w tzw. wolnym dostępie. Oznacza to, że czytelnik samodzielnie odnajduje potrzebne pozycje w katalogu komputerowym i na półce.

Z Biblioteki Beletrystycznej mogą korzystać wszyscy odwiedzający ją w godzinach otwarcia Strefy Wolnego Dostępu, jednak wypożyczać książki mogą tylko pracownicy zapisani do biblioteki, posiadający aktywne konto biblioteczne.

Książki z Biblioteki Beletrystycznej znajdujące się w Strefie Wolnego Dostępu nie mogą być zamawiane zdalnie (komputerowo), mogą jednak być rezerwowane osobiście, drogą mailową pod adresem udo[at]bg.agh.edu[dot]pl lub telefonicznie pod numerami 12 617 20 34, 12 617 20 34.

Wszystkie książki znajdujące się w Bibliotece Beletrystycznej są zarejestrowane w katalogu komputerowym, gdzie należy sprawdzić symbol działu, w którym szukana pozycja się znajduje (komputery z dostępem do katalogu znajdują się są w holu BG i w Strefie Wolnego Dostępu).

Należy upewnić się, że poszukiwana książka ma lokalizację: BB-Strefa Wolnego Dostępu lub BB-Magazyn.
Następnie kliknąć w tytuł wybranej pozycji i przejść do zakładki "Egzemplarze".


Jeśli książka ma status "Dostępny" oznacza to, że znajduje się na regale. Żeby odnaleźć odpowiedni regał trzeba wiedzieć jaki jest "Symbol działu" – odpowiada on oznaczeniu regału, na którym znajduje się książka.

W obrębie poszczególnych działów, książki ustawione są w kolejności alfabetycznej. Podstawą szeregowania jest:
- nazwisko pierwszego autora - prace autorskie (napisane przez 1, 2 lub 3 autorów),
- pierwsze słowo tytułu - prace zbiorowe (napisane przez więcej niż 3 autorów),
- tytuł, podtytuł i/lub nazwisko pierwszego współautora - prace zbiorowe o tym samym tytule.

Z książek można skorzystać na miejscu, w Strefie Wolnego Dostępu przy przeznaczonych do tego stanowiskach dla czytelników.

Aby wypożyczyć książki, należy skorzystać z SelfCheck'a – urządzenia do samodzielnego wypożyczania, bądź poprosić o pomoc dyżurnego bibliotekarza.

 

Jeżeli książka z Biblioteki Beletrystycznej znajduje się Magazynie Głównym i ma status "Dostępny" to należy się zalogować na swoje konto oraz w zakładce "Egzemplarze" należy kliknąć przycisk "Zamów".

Jako miejsce odbioru należy wybrać BG-WYPOŻYCZALNIA oraz kliknąć OK. Następnie należy sprawdzić czy wyświetlone szczegóły zamówienia się zgadzają po czym ponownie kliknąć OK.