3.8. Organizacja ruchu wysokogórskiego w Polsce


Książeczka instruktorska PZA
PZA zrzesza 34 kluby powierzchniowe i 24 kluby i sekcje jaskiniowe z łączną liczbą 4400 członków.
Prezesi PZA
- Andrzej Paczkowski (1974-1995)
- Leszek Cichy (1995-1999)
- Wojciech Święcicki (1999-2001)
- Janusz Onyszkiewicz (2001-2016)
- Piotr Pustelnik (od 2016)
Historia PZA
(od Towarzystwa Tatrzańskiego do PZA)
Towarzystwo Tatrzańskie - powstało 10 maja 1874 roku. W swej pracy dążyło do zagospodarowywania Tatr i innych polskich gór (szlaki, schroniska), krzewienia wiedzy o górach („Pamiętnik”), ochrony kozic i świstaków oraz poprawy bytu górali (szkoła snycerska, przewodnictwo). Natomiast nie poświęcało większej uwagi rozwojowi turystyki górskiej, zwłaszcza tej (jak później mówiono) „wyższego typu”.
Sekcja Turystyczna Towarzystwa Tatrzańskiego - działała od 1903 r. w celu „ rozwoju turystyki polskiej, szerzenia wśród ogółu zamiłowania do taternictwa i ułatwiania zwiedzania Tatr”, organizowała popularne wycieczki, nadzorowała przewodnictwo, prowadziła kronikę taternicką i biuro informacji turystycznej.
Klub Wysokogórski – powstał 22 września 1935 r. z połączenia Sekcji Turystycznej TT, Sekcji Taternickiej AZS w Krakowie i Koła Wysokogórskiego OW PTT w Warszawie. Niebawem zaczęto też tworzyć koła miejscowe. W pierwszym rzucie powstały trzy: Koło Zakopiańskie, Koło Warszawskie i Koło Krakowskie.
Polski Związek Alpinizmu – w PRL uznano potrzebę przemiany KW w związek sportowy nadzorowany przez GKKFiT (Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki) i w 1974 Walny Zjazd KW w Zakopanem podjął decyzję o przekształceniu w Polski Związek Alpinizmu (PZA), zrzeszający samodzielne kluby terenowe. W III RP PZA jest autonomicznym związkiem zarejestrowanych stowarzyszeń kultury fizycznej.

Odznaki organizacji tatrzańskich
Studenci AGH działają obecnie bardzo aktywnie w ramach Sekcji Akademickiej Klubu Wysokogórskiego AGH.
Ta organizacja studencka powstała w 1997 r. jako sekcja Klubu Wysokogórskiego Kraków. SAKWA jest obecnie niezależną organizacją, która na dzień dzisiejszy stara się o członkostwo w Polskim Związku Alpinizmu.
W ostatnich latach Klub bardzo się rozwinął. Liczy teraz około 150 członków i osiąga duże sukcesy na skalę kraju:
- pierwsze polskie klasyczne przejście Filara Kantabryjskiego (Picos de Europa) 8a+, 500 m (Karolina Ośka w zespole z Łukaszem Dębowskim);
- pierwsze kobiece klasyczne przejście Filara Kazalnicy IX+ (Karolina Ośka w zespole z Gosią Grabską);
- czwarte polskie przejście Północnego Filara Szchary (Wadim Jabłoński w zespole z Damianem Bieleckim i Mateuszem Groblem);
- przejścia Filara Freney na Mont Blanc i Filara Gervasuttiego na Mont Blanc du Tacul (Jakub Kokowski i Michał Czech w zespole z Pawłem Migasem).

Wojtek Stanek, Bartek Ziemski i Dominik Cyran na szczycie Furkotnego Soliska. Fot. Łukasz Stempek.