Andrzej Piętowski – kajakarz, podróżnik, odkrywca, nauczyciel matematyki, kierownik wyprawy Canoandes’79. Urodził się w 1954 roku w Krakowie. Studiował elektronikę na Wydziale Elektrycznym (obecnie Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki) Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Otrzymał stopień magistra matematyki na Uniwersytecie Stanowym Bowling Green w Ohio, USA. Obecnie mieszka w Chicago, gdzie uczy matematyki w liceum miejskim E. G. Foreman H.S. Pracuje również jako nauczyciel języka angielskiego na letnich obozach językowych w Peru.

Andrzej Piętowski kierował wyprawą Canoandes’79, zorganizowaną przez studentów Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze” z krakowskiej AGH. Wyprawa ta przepłynęła 25 rzek w obydwu Amerykach, w tym 13 po raz pierwszy. Największym jednak dokonaniem tej wyprawy trwającej prawie trzy lata (33 miesiące) było przepłynięcie w 1981 roku dziewiczej rzeki Rio Colca w Peru oraz eksploracja jej kanionu - najgłębszego na świecie. Tym samym polscy kajakarze wypromowali dla światowej turystyki nieznany wcześniej Kanion Rio Colca. Odkrytym przez siebie miejscom nadali nazwy (wiele z nich związanych jest z Polską m. in. Wodospady Jana Pawła II, Kanion Polaków) oraz sporządzili dokumentację przepłyniętych rzek w postaci map, opracowań, filmów oraz fotografii. Owocem tej wyprawy jest wydana w 1981 roku w Limie książka-przewodnik In kayak through Peru (wersja angielsko-hiszpańska), której współautorem jest Andrzej Piętowski. Zdobycie Kanionu Rio Colca zostało uznane przez amerykańskie pismo Paddler za jedno z największych osiągnięć eksploracyjnych XX wieku. W 1984 roku zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa oraz wielokrotnie opisane w magazynie National Geographic. W grudniu 1981 roku Andrzej Piętowski założył, wraz z kolegami z wyprawy, Komitet Obrony Solidarności w Limie w Peru, prowadząc do lutego 1982 roku wiele udanych akcji politycznych i humanitarnych na rzecz Polski.

Był pierwszym, który przepłynął kajakiem najwyższą część rzeki Apurimac w Peru, która daje początek Amazonce. W 1987 roku zdobył szczyt najwyższej góry w Ameryce Północnej Mt. McKinley (6194 m n.p.m.) na Alasce. Zorganizował i poprowadził dwie rekonesansowe wyprawy rowerowe do źródeł Amazonki w 1998 i 1999 roku.

W 2000 roku pod patronatem Towarzystwa National Geographic i Instytutu Smithsonian w Waszyngtonie zorganizował i poprowadził międzynarodową ekspedycję „Source of the Amazon 2000”, która ustaliła z matematyczną dokładnością położenie najdalszego źródła Amazonki w masywie Nevado Mismi w Peru.

W marcu 2001 roku w imieniu Grupy Canoandes przyjął w Krakowie prestiżową nagrodę Super Kolosa za zdobycie Kanionu Rio Colca w Peru, a w czerwcu Grupa Canoandes została przyjęta przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego na specjalnej audiencji w Warszawie.

W 2002 roku zdobył najwyższy wulkan Chimborazo (6320 m n.p.m.) w Ekwadorze i przez tydzień wędrował przez las równikowy w towarzystwie Indian Shuar (Jivaru) – legendarnych „łowców głów”.

Od roku 2004 kieruje letnią szkołą języka angielskiego w Dolinie Colca, przygotowując tamtejszą młodzież do pracy zawodowej w turystyce. Marzy o założeniu tamże stałej szkoły języków obcych. Jak mówi: Marzę o tym, aby te dzieci pozostały w przepięknej scenerii Doliny Colca i tam znalazły pracę, chleb i godne życie. Aby pielęgnowały swoją kulturę. Pragnie także przybliżyć, młodym Indianom urodzonym nad rzeką Colca, osiągnięcia Polaków w odkrywaniu dla świata nieznanych zakątków Peru. W 2005 roku odsłonił tablicę „Avenida Polonia” na najdłuższej ulicy w Dolinie Colca, dedykowanej polskim kajakarzom-odkrywcom. Brał także udział w organizacji polskich koncertów i występów przybliżających polską kulturę Peruwiańczykom.

W marcu 2009 roku został przyjęty w poczet członków w randze „National Fellow” prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku.

Napisał o swoich wyprawach i niezliczonych przygodach wiele artykułów i publikacji w kilku językach. Dzieli się przeżyciami i przygodami podczas wielu prelekcji, wykładów i spotkań.