Zbigniew Latała urodził się w 1955 roku w Krakowie. W 1975 roku zdał maturę w Technikum Geologicznym w Krakowie. W latach 1975 – 1980 studiował na Wydziale Geologiczno – Poszukiwawczym AGH (obecnie Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska), dyplom obronił w 1983 roku.

Zbigniew Latała ukończył również Podyplomowe Studia Pedagogiczne na Politechnice Krakowskiej, a także Studia Podyplomowe na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki AGH. W 2002 roku na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej obronił doktorat z komputerowej analizy obrazu pt. "Możliwości wykorzystania komputerowej analizy obrazu do badania serca". Jego praca została wyróżniona.

Już w okresie szkoły średniej i studiów interesował się fotografią i filmem. Działał w studenckim klubie filmowym AGH "OMAK". Prowadził pracownię fotografii dydaktyczno – naukowej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej w Instytucie Materiałoznawstwa i Technologii Metali. Wykładał w Akademii Sztuk Pięknych Hangzhou (Chiny) oraz Ontario Collage of Art & Design w Toronto (Kanada).

Obecnie pracuje jako adiunkt na Politechnice Krakowskiej (Wydział Mechaniczny, Instytut Informatyki Stosowanej), na Krakowskiej Akademii im. A. Frycza – Modrzewskiego (Wydział Architektury i Sztuk Pięknych) oraz w Małopolskiej Wyższej Szkole Zawodowej im. J. Dietla (Wydział Edukacji Techniczno – Informatycznej).

Równolegle z pracą na uczelniach łączy pracę na etacie dziennikarza i fotoreportera oraz grafika komputerowego w wydawnictwach polskich i skandynawskich (czasopisma: Fantastyka, Motor Hobby, Czwarty Wymiar, Nie z tej Ziemi, Det Ukjente).

W latach 1995 – 1998 prezentował swoje fotografie w Niemczech i Norwegii.

Zbigniew Latała jest laureatem wielu konkursów krajowych i międzynarodowych w dziedzinie fotografii, plakatu, grafiki komputerowej. Między innymi: Międzynarodowe Biennale Plakatu (Warszawa), Międzynarodowe Biennale Plakatu Politycznego (Belgia, Oświęcim), Biennale Plakatu Polskiego (Katowice), V Festiwal Plakatu (Kraków), Festiwal Dialogu Czterech Kultur (Łódź), Biennale Plakatu w Hangzhou (Chiny), Foto - Odlot (Rzeszów), Magiczny Kraków – I nagroda w konkursie organizowanym przez Międzynarodowe Centrum Kultury.

Jego prace znajdują się w znaczących kolekcjach krajowych i zagranicznych, a ich reprodukcje zostały opublikowane w wielu książkach i czasopismach. Jako jedyny artysta, nie będący absolwentem Akademii Sztuk Pięknych został zaproszony do zaprezentowania swoich prac w prestiżowej książce Krzysztofa Dydy pt. "The Polish Poster of 21st Century".

Został odznaczony nagrodą Grand Prix na Festiwalu Filmów Studenckich, Politechnika Gliwicka, Nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych RP za plakat z okazji 60-lecia ONZ, nagrodą Rektora Politechniki Krakowskiej za działalność naukową i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Zbigniew Latała jest właścicielem prywatnej galerii i studia portretowego na Krakowskim Kazimierzu.