Wawel
8 listopada 1916 r. - wizyta Józefa Piłsudskiego na Wawelu. Marszałek wziął wówczas udział w uroczystościach upamiętniających ogłoszenie Aktu 5 listopada i uczestniczył we mszy świętej odprawionej w Katedrze Wawelskiej.

Józef Piłsudski w drodze na mszę świętą z okazji ogłoszenia Aktu 5 listopada, 8 listopada 1916 r.

Zamek i Katedra Królewska na Wawelu
19 października 1919 r. - pobyt w Krakowie z okazji święta Zjednoczenia Armii Polskiej. W Katedrze Wawelskiej odbyła się uroczysta msza święta z udziałem Marszałka. Następnego dnia zwiedził on m.in. wawelskie kuchnie królewskie, kościółek św. Feliksa, komnaty Zygmunta Starego, komnaty Kazimierza Wielkiego oraz św. Jadwigi.

Marszałek Piłsudski opuszcza Wawel po uroczystościach związanych ze świętem Zjednoczenia Armii Polskiej, 19.10.1919 r.
28 czerwca 1927 r. - obecność Józefa Piłsudskiego w uroczystościach z okazji sprowadzenia, z Paryża do Krakowa, zwłok Juliusza Słowackiego - jego ulubionego poety. Inicjatywę sprowadzenia prochów poety do kraju, obok środowisk naukowych i literackich, podjął sam Marszałek na forum Rady Ministrów. Przed złożeniem trumny w Katedrze na dziedzińcu arkadowym Zamku Wawelskiego Józef Piłsudski wygłosił przemówienie, po zakończeniu którego zwrócił się do otaczających trumnę oficerów z następującymi słowami: W imieniu rządu Rzeczypospolitej polecam panom odnieść trumnę do krypty królewskiej, by królom był równy.

Marszałek Piłsudski wygłasza mowę na dziedzińcu arkadowym Wawelu nad trumną Juliusza Słowackiego, 28 czerwca 1927 r.
6 października 1933 r. - wizyta na Wawelu z okazji 250. rocznicy Bitwy pod Wiedniem. Po uroczystej defiladzie na Błoniach, Marszałek wraz z prezydentem Ignacym Mościckim i premierem Januszem Jędrzejewiczem oraz generalicją złożyli w wawelskiej krypcie hołd spoczywającemu tam królowi Janowi III Sobieskiemu.

Marszałek żegna dra Stanisława Świerz-Zalewskiego - Dyrektora Oddziału Wawelskiego Dyrekcji Państwowych Zbiorów Sztuki w Warszawie, wychodząc z wystawy zorganizowanej na 250-lecie Odsieczy Wiedeńskiej, 6 października 1933 r. Była to ostatnia wizyta Marszałka na Wawelu.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, kierownik odbudowy Wawelu, architekt i konserwator sztuki - Adolf Szyszko-Bohusz - zwrócił się do społeczeństwa polskiego z apelem kupowania cegiełek, z których dochód byłby przeznaczony na renowację Wawelu. W akcje włączyły się stowarzyszenia, szkoły, cechy, znane osobistości a także anonimowi dobroczyńcy z kraju i z zagranicy. Obecnie na wawelskim murze znajduje się ok. 700 cegiełek z nazwiskami ofiarodawców. Jednym z darczyńców był także Marszałek Józef Piłsudski.

Cegiełka Józefa Piłsudskiego na renowację Wawelu

Miejsce wiecznego spoczynku Marszałka w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów

- Cisek J., Józef Piłsudski w Krakowie. Kraków, 2003, s. 85-86
- Englert J. L., Nowik G., Marszałek Józef Piłsudski. Komendant - Naczelnik Państwa - Pierwszy Marszałek Polski. Wyd. 3 popr. i uzup. Warszawa, [2007], s. 104-105, 200-201, 248-249.
- Józef Piłsudski 1967-1935. Kraków, 1935, s. 103-104, 135, 150-151.
- Rybicki A., Józef Piłsudski na fotografiach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Kraków, 2005, s. 72.
- Sieński H., Krakowskie ślady marszałka Józefa Piłsudskiego. "Biuletyn AGH" 2012 nr 59 s. 29-31.