W pamięci
Most im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
(tzw. Most Drugi, potocznie zwany Żółwiem lub Żółwim mostem). Najstarszy w Krakowie kompletny most drogowy nad Wisłą. 1 sierpnia 1925 roku zapadła decyzja o budowie żelaznego mostu na przedłużeniu ulicy Krakowskiej, łączącego Podgórze (ul. Legionów Piłsudskiego) ze Śródmieściem. Koszt budowy wyniósł 5 milionów złotych. W styczniu 1932 roku Rada Miejska uchwaliła dla niego patrona – Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczyste otwarcie odbyło się 19 stycznia 1933 roku.
W styczniu 1945 roku most został uszkodzony przez wycofujące się wojska niemieckie. Po odbudowie w 1948 roku nadano mu oficjalną nazwę Most Tadeusza Kościuszki. W świadomości krakowian natomiast zawsze funkcjonował jako Most Józefa Piłsudskiego i taką właśnie nazwę przywrócono mu oficjalnie w 1990 roku. Od strony Podgórza do mostu prowadzi ulica Legionów Józefa Piłsudskiego. Nazwę tę otrzymała w 1917 roku, po wojnie dwukrotnie ją zmieniano. W 1990 roku przywrócono obecną nazwę.
Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego
powstał z inicjatywy miłośników tradycji niepodległościowych i był jedną z pierwszych takich inicjatyw w Polsce. Założycielem Szwadronu jest pan Henryk Bugajski. Pierwsze wystąpienia szwadronu, w składzie 10 jeźdźców w mundurach międzywojennej kawalerii opatrzonej amarantowo-granatowymi barwami, miały miejsce w połowie 1998 roku. 18 kwietnia 2001 roku grupa została oficjalnie zarejestrowana jako Stowarzyszenie Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego. Od maja 2001 roku występuje pod własnym sztandarem ufundowanym przez prezydenta Andrzeja Gołasia. Szwadron liczebnie powiększał się - 11 listopada 2001 roku wystawił oddział 35 jeźdźców. Czcząc pamięć Marszałka od 2004 roku zainicjowano rokroczny przemarsz konny szlaku I Kompanii Kadrowej w rocznicę jej wymarszu z krakowskich Oleandrów. Szwadron bierze udział w uroczystościach patriotycznych, rajdach i zawodach. Doskonali jazdę konną, wprawia się w walce szablą i lancą, kompletuje wyposażenie,


Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego
Miejski obiekt sportowy, znajdujący się w przy ulicy Kałuży, obok Błoń. Powstał w 1912 roku i jest najstarszą używaną ligowo lokalizacją stadionową w Polsce. Projektantem obiektu był Franciszek Mączyński. Zniszczony w 1939 roku bombą lotniczą. W 1936 roku stadion przyjął imię marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1991 roku uroczyście potwierdzono, że nadal ważna jest decyzja o nadaniu imienia patrona. Latem 2009 roku rozpoczęła się budowa nowego obiektu, która została zakończona we wrześniu 2010 roku.

Józef Piłsudski przed meczem piłki nożnej 1. pułku piechoty i KS Cracovia w Krakowie w dniu 10 czerwca 1917 roku. Z lewej strony Marszałka stoi Edward Rydz-Śmigły.

Ze względu na sympatię Naczelnika Państwa do Cracovii i jego kilkakrotne odwiedziny u krakowskich piłkarzy, Klub Sportowy Cracovia 4 maja 1928 roku podjął decyzję o przyjęciu Marszałka Józefa Piłsudskiego za swojego patrona.
Archiwum Narodowe w Krakowie posiada niezwykle interesujący zbiór dokumentów związanych z działalnością Legionów Polskich uzupełniony o zbiory biblioteczne. Bogato prezentują się również materiały archiwalne pochodzące z okresu międzywojennego dotyczące obchodów rocznic niepodległościowych oraz wydarzeń związanych z postacią Marszałka Józefa Piłsudskiego
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie posiada zbiór fotografii Marszałka. Jest to zestaw niejednorodny - pochodzi z licznych źródeł, był tworzony na przestrzeni wielu lat, zdjęcia mają różnych autorów. Fotografie Józefa Piłsudskiego trafiały do Muzeum najczęściej jako rodzinne spuścizny, jak choćby zbiór ofiarowany przez Marię Przemecką-Zielińska czy kolekcja Jana Zimowskiego.


- 1. Cisek J., Józef Piłsudski w Krakowie. Kraków, 2003.
- Jędrzejewicz W., Kronika życia Józefa Piłsudskiego 1867-1935. T. 1-2. Warszawa, 1989.
- Józef Piłsudski protektor polskiego sportu i ruchu olimpijskiego, patron AWF w Warszawie. Wybór i oprac. fot., il. prasowych i dok. Dobiesław Dudek. Warszawa, 2005, s. 21.
- Kołodziejczyk L., 100 lat stadionu Cracovii czyli historia najstarszego stadionu piłkarskiego w Polsce. Kraków, 2012, s. 49.
- Rybicki A., Józef Piłsudski na fotografiach ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Kraków, 2005, s. VII.