Honorowy obywatel
Jednym z widocznych przejawów więzi łączącej Marszałka z Krakowem było nadanie Józefowi Piłsudskiemu honorowego obywatelstwa miasta. To wydarzenie miało miejsce 3 października 1933 roku na XXX posiedzeniu Rady Miasta Krakowa. Prezydent Krakowa Mieczysław Kaplicki powiedział wówczas: „Miasto Kraków spełnia swój obowiązek wobec największego Polaka doby współczesnej”. W związku z nadaniem tytułu, zadbano o odpowiedni poziom artystyczny dyplomu. Autorami projektu byli Kazimierz Witkiewicz i Eugeniusz Tor - dyrektor Miejskiego Muzeum Przemysłowego. Na srebrnej płycie o wymiarach 25 x 36,5 cm, znajdował się złocony napis wraz z inicjałem i pieczęcią prezydenta miasta. Oprawę dyplomu stanowiła srebrna kaseta, posiadająca szklane ornamentowane wieko. Całość spoczywała w bogato zdobionej szkatule, oklejonej kurdybanem. Wykonanie całego dyplomu kosztowało 1700 złotych. Szkatułę z dyplomem prezentowano przez kilka dni w księgarni-antykwariacie przy ul. św. Krzyża.

Budynek Magistratu - Pałacu Wielopolskich – przy Placu Wszystkich Świętych
Józef Piłsudski 19 października 1919 roku wygłosił przemówienie, sławiące wyjątkową rolę miasta Krakowa. Wydarzenie to uczcili organizatorzy XIV Zjazdu Legionistów w Krakowie, odsłaniając 6 sierpnia 1937 roku tablicę pamiątkową z fragmentem przemówienia Marszałka. Znajduje się ona na dziedzińcu budynku Magistratu – Pałacu Wielopolskich, przy Placu Wszystkich Świętych. Pierwotnie umieszczono ją na półpiętrze, przy schodach prowadzących do sali obrad. Podczas wojny lub tuż po niej tablicę usunięto. Dopiero na początku lat 80-tych XX wieku powstała sprzyjająca okoliczność, aby się o nią upomnieć. Po koniecznej konserwacji tablicę uroczyście odsłonięto 9 listopada 1981 roku.

Tablica na dziedzińcu Magistratu

Odsłonięcie tablicy 6 sierpnia 1937 r.
W 2008 roku władze Krakowa ufundowały popiersie Marszałka, które umieszczono w Magistracie w holu na pierwszym piętrze. Popiersie stoi na granitowej kolumnie na której widnieje następujący napis:

Popiersie Marszałka w budynku Magistratu
1867 - 1935
W 90. ROCZNICĘ
ODZYSKANIA
NIEPODLEGŁOŚCI
I W 75. ROCZNICĘ
NADANIA TYTUŁU
HONOROWEGO OBYWATELA
MIASTA KRAKOWA
KRAKÓW 2008

- Cisek J., Józef Piłsudski w Krakowie. Kraków, 2003, s. 179-182.