plakat

Skanografia z technicznego punktu widzenia to cyfrowy zapis obrazu przedmiotu umieszczonego na płycie skanera, który można poddawać obróbce komputerowej, a następnie drukować. Jest efektem fascynacji nową technologią i artystycznych poszukiwań. Z uwagi na specyfikę operowania światłem świat widziany okiem skanera jest niezwykle szczegółowy, naturalistyczny, na co dzień niedostępny naszym oczom; obraz stwarza wrażenie „mikrotrójwymiaru”, cechuje się małą głębią ostrości oraz unikatowym rozkładem cieni. Skanografia łączy artystyczną wrażliwość, twórczą ekspresję i umiejętności oraz możliwości technologiczne. Efekt końcowy jest wynikiem pracy człowieka i maszyny.

Lidia Pasadyn - Ciuk urodziła się i mieszka w Krakowie, tu ukończyła Wyższą Szkołę Rolniczą (obecnie Uniwersytet Rolniczy). Fascynację przyrodą przejęła od swego dziadka, Antoniego Żmudy (1889-1916), botanika - fizjografa, jednak to w Stanach Zjednoczonych zaczęła się jej przygoda ze skanografią. Podróżowała, urzekło ją piękno natury parków narodowych, zakochała się w kwitnących magnoliach. Pobyt w USA zaowocował pracami, które prezentuje na wystawie.

"Kwiaty są pasją mojego życia, rośliny otaczały mnie odkąd pamiętam. Najbardziej ekscytujący jest moment kwitnienia, na który nieraz trzeba czekać wiele lat. Zawsze chciałam zatrzymać i utrwalić tę ulotną chwilę, gdy kwiat osiąga pełnię swej urody. W moich pracach kwiaty żyją dłużej."

Wystawy i nagrody:

Więcej informacji www.dnatureonline.com