Pamiątki związane ze św. Janem Pawłem II

Sztandar NSZZ "Solidarność"

Sztandar NSZZ „Solidarność” AGH poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty w Krakowie 17 czerwca 1999 r.

Sztandar został wykonany w Pracowni „Rękodzieło artystyczne. Hafciarstwo. Sztandary i Godła” Stefanii Bogumiły Kowalskiej w Bobowej.

Technika wykonania sztandaru to haft cieniowany i haft nakładany nićmi metalowymi

Krótki opis symboliki sztandaru wraz ze sposobem wykonania

Awers

Awers sztandaru jest w barwach biało-czerwonych. Tło jest białe, a wyhaftowane napisy czerwone. Na białym tle, po przekątnej znajduje się napis „Solidarność”. Nad tym napisem z lewej strony umieszczony jest skrót „NSZZ”. Natomiast pod napisem, z prawej strony – skrót nazwy uczelni „AGH”. W dolnym rogu, równoległe do napisu „SOLIDARNOŚĆ” znajduje się napis „Kraków”.

Sztandar NSZZ Solidarność - Awers

Rewers

Rewers sztandaru o wymiarach 100cmx100cm jest w barwach zielono-czarno-czerwonych, które są barwami uczelni – Akademii Górniczo-Hutniczej. Na tle podzielonym pasami o równej szerokości (od góry) – zielony, czarny, czerwony – wyhaftowana jest figura św. Barbary w pozycji siedzącej – patronki górników. Figura jest w kolorze złocisto-brunatnym. Nad jej głową jest napis „św. Barbara”. Figurę okalają wyhaftowane napisy w kolorze białym, po obwodzie koła. Nad głową św. Barbary, na wewnętrznym obwodzie półkola, znajduje się napis „Solidarność”, a na zewnętrznym obwodzie „Niezależny Samorządny Związek Zawodowy”. Pod figurą na wewnętrznym obwodzie półkola znajduje się tradycyjne pozdrowienie górników – „Szczęść Boże”, a na zewnętrznym obwodzie nazwa uczelni – „Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica”.

Sztandar NSZZ Solidarność - Rewers

Drzewiec

Drzewiec wykonany jest z drewna, składany, zakończony orłem w koronie.

Poświęcenie Sztandaru NSZZ "Solidarność" 17 czerwca 1999

Przed budynkiem A0 - akt poświęcenia sztandaru oraz figury św. Barbary

Zaproszenie na uroczystość poświęcenia Sztandaru

Przed budynkiem A0 - akt poświęcenia sztandaru oraz figury św. Barbary

Błonia 1983

Prof. Andrzej Gołaś tak wspomina tę sytuację: z okazji wizyty Ojca św. Jana Pawła II w 1983 roku, Solidarność AGH zorganizowała zbiórkę srebrnego złomu. Został on w uczelnianych laboratoriach konspiracyjnie przetopiony, przewalcowany i z tej srebrnej blachy została zrobiona szkatułka w kształcie serca z napisem: „Czyńcie sobie ziemię poddaną, lecz nie zniewoloną”. Dar ten wręczył Ojcu św. w czasie mszy na Błoniach, szef strajku Ireneusz Serwan.

Błonia 1983 – wręczenie Ojcu św. daru przez Przewodniczącego Komitetu Strajkowego (14-16.XII. 1981 r.) Ireneusza Serwana (obok Ojca św.)

Watykan 3 kwietnia 2000

Wizyta delegacji AGH, wręczenie Ojcu św. daru przez Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” AGH Piotra Lewandowskiego

Wizyta delegacji AGH w Watykanie

Wizyta delegacji AGH w Watykanie

Wizyta delegacji AGH w Watykanie