[strona główna] Strona główna

[Początki Piwnicy] Początki Piwnicy

[Przewodnik Piwnicy] Przewodnik Piwnicy

[Znani o Skrzyneckim] Znani o Skrzyneckim

[dla Piotra] Dla Piotra

[Piwniczanie] Piwniczanie

[Księga odwiedzin] Księga odwiedzin

P O M N I K I

[Pomnik] Pomnik z brązu siedzącego Piotra Skrzyneckiego przy stoliku pod ścianą w ogródku kawiarni "Vis-a-vis" przy Rynku Głównym w Krakowie. Pomnik wyrzeźbił Łukasz Niemojewski.


[Pomnik]

Rzeźba ufundowana przez profesora medycyny Andrzeja Szczeklika, kierownika II Katedry Chorób Wewnętrznych CM UJ w Krakowie, stojąca przed budynkiem katedry przy ulicy Skawińskiej 8. Wyrzeźbił ją w 1998 Karol Gąsienica Szostak. Przedstawia akrobatów - kobietę i mężczyznę - balansujących wbrew sile ciężkości. Nawiązuje do czarodziejskiej sztuki Wielkiego Maga z "Piwnicy pod Baranami", a także do sztuki lekarskiej, będącej balansowaniem na granicy życia i śmierci. Rodowód mają wspólny - magię. Tę, której Piotr Skrzynecki był mistrzem.

[Bronisław Chromy]

[Pomnik]

Odsłonięty w 2000 roku pomnik Piwniczan (pomysł pomnika wyszedł od Piotra Skrzyneckiego na 40-lecie Piwnicy) wykonany przez profesora ASP Bronisława Chromego, przedstawiający 50 głów żywych i zmarłych przyjaciół i artystów "Piwnicy". Głowa Piotra Skrzyneckiego rozpoznawana jest po dzwonku (każda "wyrasta" z symbolu związanego z tym, czym dana postać zaznaczyła w życiu swoją obecność). Pomnik stoi w Parku Decjusza przed galerią artysty.

 


[Pomniki] Pomniki

[Piwnica zaprasza] Piwnica zaprasza

[Piwniczne anegdoty] Piwniczne anegdoty

[Ekslibrisy] Ekslibrisy

[Wybór piwnicznych pieśni] Wybór piwnicznych pieśni

[Publikacje] Publikacje