[strona główna] Strona główna

[Początki Piwnicy] Początki Piwnicy

[Przewodnik Piwnicy] Przewodnik Piwnicy

[Znani o Skrzyneckim] Znani o Skrzyneckim

[dla Piotra] Dla Piotra

[Piwniczanie] Piwniczanie

[Księga odwiedzin] Księga odwiedzin

PIWNICZANIE

[Zygmunt Konieczny] Zygmunt Konieczny - urodzony w Krakowie. Jest absolwentem Liceum Muzycznego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Kompozytor muzyki kabaretowej, teatralnej i filmowej, twórca piosenki literackiej. Jest jedną z największych postaci i legend Piwnicy pod Baranami, pierwszym profesjonalnym muzykiem i kompozytorem tego kabaretu, laureatem wielu festiwali krajowych i zagranicznych.
W Piwnicy pod Baranami zadebiutował w 1959 r. żartobliwą piosenką Ballada o ogonie do słów T. Kubiaka. Od tego czasu stał się głównym kompozytorem kabaretu. Jest autorem większości piwnicznych hymnów: Dezyderaty, Przychodzimy, odchodzimy do słów J. Jęczmyka oraz Ta nasza młodość do wiersza T. Śliwiaka. Najpiękniejsze piosenki skomponował dla Ewy Demarczyk. Akompaniując przez wiele lat Piwnicznym śpiewakom - kompozytor - wywarł ogromny wpływ na kształt stylu zespołu. Po zakończeniu współpracy z Ewą Demarczyk, artysta komponował dla Oli Maurer, Haliny Wyrodek, Anny Szałapak czy Beaty Rybotyckiej.
Zaczął również komponować muzykę do spektakli teatralnych, filmów fabularnych, krótkometrażowych i telewizyjnych. Za muzykę filmową artysta był wielokrotnie nagradzany na festiwalach m.in. w 1978 r. Nagrodą Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji I stopnia, Krzyżem Oficerskim Orderu Polski w 1998 r., Nagrodą Akademii Fonograficznej "Fryderyki 2000". Ostatnio Zygmunt Konieczny pisał także muzykę do baletów, tworzył duże formy muzyczne m.in. Powstanie warszawskie, Wyspiański Koniecznego, Serce moje gram do utworów S. Wyspiańskiego, Litania polska do wierszy ks. J. Twardowskiego. Dowodzi to, iż jego biografia artystyczna jest ciągle otwarta.
[Tamara Kalinowska]
Tamara Kalinowska - urodzona w Bielsku-Białej, pedagog, pieśniarka, autorka tekstów i muzyki w Piwnicy pod Baranami. Trafiła tam z początkiem lat 90-tych jako laureatka Festiwalu Studenckiej Piosenki. W Piwnicy wykonuje własne utwory, których tematem jest kobieta, jej troski, miłość i rozterki, a także utwory swojego brata Zbigniewa Preisnera. Śpiewa m. in. Wariatkę, Walc, Kiedy kobieta płacze, Moja Madonna czy Tango. W 2002 r. wydała solową płytę pt. Tamara Kalinowska - Tamara.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22   dalej >>

 


[Pomniki] Pomniki

[Piwnica zaprasza] Piwnica zaprasza

[Piwniczne anegdoty] Piwniczne anegdoty

[Ekslibrisy] Ekslibrisy

[Wybór piwnicznych pieśni] Wybór piwnicznych pieśni

[Publikacje] Publikacje