[strona główna] Strona główna

[Początki Piwnicy] Początki Piwnicy

[Przewodnik Piwnicy] Przewodnik Piwnicy

[Znani o Skrzyneckim] Znani o Skrzyneckim

[dla Piotra] Dla Piotra

[Piwniczanie] Piwniczanie

[Księga odwiedzin] Księga odwiedzin


Piotr Skrzynecki o sobie:


[Piotr Skrzynecki] Jestem człowiekiem leniwym, nie zostałem historykiem sztuki, tak jak chciałem. Więc teraz radzę zawsze każdemu , że trzeba zdać w życiu co najmniej te trzydzieści egzaminów na wyższej uczelni, bo potem to bardzo pomaga w życiu, nawet jak jest się tylko konferansjerem . Dla mnie kabaret to po prostu alibi, nie znoszę pracy, nie znoszę wysiłku, nie znoszę brać udziału w życiu społecznym, ale jak mnie zapytają : gdzie pan pracuje ? mogę odpowiedzieć, że w Piwnicy pod Baranami. A poza tym bardzo lubię tę atmosferę, bo jest tu mniej nudno niż gdziekolwiek indziej.

Kabaret traktuję dość egoistycznie przede wszystkim jako możliwość korzystania z kontaktów z ludźmi , bo jestem po prostu nieśmiały . Bardzo lubię piosenki, muzykę, niestety, nie umiem grać na żadnym instrumencie, a tu mogę spotkać się z muzyką . Bardzo lubię poezję wszelkiego typu, bez względu na jej przynależność ideologiczną. Nazywają mnie złotą legendą Krakowa, a tu ani nie ma złota , ani legendy . A czy chciałbym coś zmienić w swoim życiu? Odejść od kabaretu? No pewnie . tylko nie ma gdzie . Więc skoro już tu jestem , no to jestem i już. Gdyby jednak zdarzyło się przypadkiem, że odszedłbym, nie żal by mi było zupełnie . Com się nabawił, tom się nabawił, to już mi wystarczy.

[Piotr Skrzynecki] Na ogół żyję prawie bez pieniędzy, oszczędzam, kalkuluję. Nic nie mając, o nic nie muszę dbać i do niczego nie muszę się przywiązać. Bardzo miłe i ciekawe jest życie bez mieszkania. Trzeba się tylko oduczyć posiadania czegokolwiek, co wcale nie jest bolesne . Do życia wystarcza człowiekowi kilka książek, przybory do mycia i golenia, trzy koszule , kilka par skarpetek i dwie pary butów - na zimę i na lato . Lubię kapelusze, szczególnie słomkowe, które są fantazyjne i ładne Najczęściej chodzę ubrany w to, co przypadkiem sobie sprawię czy mi ktoś ofiaruje... Równie dobrze czuję się w łachmanach jak i we fraku . Lubię pióra, a można je nosić tylko przy kapeluszu.Boję się lasu, boję się wody, boję się zwierząt, boję się robaków. Lubię patrzeć na przyrodę, zwłaszcza wiosną. Uwielbiam kwiaty, otaczać się nimi, patrzeć na nie, dawać i otrzymywać. Uwielbiam ogrody i kwiaty, a także górskie rzeki - bo one są jak pieszczota. Można tak godzinami leżeć na kamieniach i człowiek czuje się jak w haremie, jakby pieściło go sto kobiet. I bardzo lubię kobiety. Inteligentne, czarujące, miłe, piękne, inne też, nawet te rozpustne. Bo rozpustnik mężczyzna jest obrzydliwy, a rozpustnica kobieta - bardzo przyjemna.

Jeżeli nie jest się brutalem ani chamem, to uprzejmością dużo można zdobyć. A mnie tak dobrze wychowano, że zawsze mówiłem z uśmiechem: "proszę" , "dziękuję" , "przepraszam" - i ludzie okazywali się wspaniali. Miałem wielkie szczęście do fantastycznych ludzi. Najciekawszą, najważniejszą przygodą w życiu człowieka jest rozmowa z drugim człowiekiem. Rozmowa, w której wszystko może się zdarzyć - czarodziejstwo i niezwykłość. Dobro i zło. Życie może się zdarzyć. Dlaczego mam setki przyjaciół? Bo nie zawracam im głowy swoją osobą i własnymi kłopotami. Lubię ich, a kiedy się kogoś lubi, nie wolno się go czepiać. Przyjaciół mam po to, żeby z nimi rozmawiać o niebolesnych sprawach. O bolesnych rozmawiam wyłącznie z Panem Bogiem. Po co miałbym na swoich przyjaciół i znajomych wylewać kubły własnego bólu.
[Piotr Skrzynecki] Nienawidzę sztampy i nudy . Powielania tego samego zdarzenia. Dlatego moje imieniny były obchodzone nocą na straganach Rynku Kleparskiego, na statku na Wiśle, na kopcu Piłsudskiego, gdzie dojeżdżaliśmy furmankami, były w Ogrodzie Botanicznym z cygańską orkiestrą, były pod mostem Dębnickim i na zamku w Pieskowej Skale. Jesteśmy wysepką w morzu bestialstwa, szarzyzny, głupoty, łajdactwa, cynizmu, nietolerancji, przemocy...Trzeba odwrócić porządek bo święta - czyli to, co jest istotą życia - ludzie święcą od czasu do czasu . A święto powinno trwać cały tydzień.

www.poema.art.pl/site/itm_81978.html


[poprzednia] poprzednia strona

 


[Pomniki] Pomniki

[Piwnica zaprasza] Piwnica zaprasza

[Piwniczne anegdoty] Piwniczne anegdoty

[Ekslibrisy] Ekslibrisy

[Wybór piwnicznych pieśni] Wybór piwnicznych pieśni

[Publikacje] Publikacje