G l o r i a   K o s s a k
(1941-1991)

[Gloria Kossak]

Malarka i poetka, córka Jerzego Kossaka urodziła się w 1941 roku w Krakowie. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Dwukrotnie zamężna i rozwiedziona. Mieszkała i wychowała się w Kossakówce, która z biegiem czasu popadała w ruinę. Wobec tego Gloria postanowiła w Jerzówce (część Kossakówki, w której mieszkał Jerzy z rodziną) urządzić prywatne muzeum, dom pamiątek po Kossakach. Zorganizowała w nim także kawiarnię, w której organizowała cotygodniowe wieczory autorskie debiutujących literatów, wernisaże młodych plastyków, recitale muzyczne, występy aktorskie oraz różne dyskusje, prelekcje czy spotkania. Wpływy z tych imprez miały umożliwić konserwację i utrzymanie domu. Uroczyste otwarcie z udziałem władz miasta odbyło się 27 grudnia 1971 roku. Wśród pierwszych imprez można wymienić: inauguracyjny koncert Haliny Czerny-Stefańskiej ze słowem Jerzego Broszkiewicza, recital Tria Krakowskiego, skrzypaczki Kaji Danczowskiej, występy Lidii Zamkow, Leszka Herdegena, Haliny Mikołajskiej. Młodzi plastycy wystawiali tu swe obrazy, a młodzież szkolna przychodziła na lekcje literatury i historii. Przez okres trzech lat (1972-1974) zorganizowano w Kossakówce blisko pięćdziesiąt różnych imprez. Z czasem jednak atrakcyjność tych spotkań malała, interes z kawiarnią nie przynosił spodziewanego dochodu, a różne trudności i komplikacje wewnętrzne wpłynęły na zanik zainteresowania tradycją Kossakówki. Kres działalności kawiarni położył domiar nałożony przez komunistyczne władze na lokal.

[Otwarcie Domu Pamiątek w Kossakówce 27 grudnia 1971 (na pierwszym planie Gloria Kossak)]
Otwarcie Domu Pamiątek w Kossakówce 27 grudnia 1971
(na pierwszym planie Gloria Kossak)

W kilka lat po zlikwidowaniu kawiarni Gloria wystąpiła z twórczością własną. Zaczęła malować, a jej obrazy cieszyły się zainteresowaniem i były chętnie kupowane. Malowała techniką olejną i wyłącznie pejzaże, realistyczne i nastrojowe. Pisała również wiersze, którymi starała się dopełnić swoją twórczość malarską. Pierwszy publiczny wernisaż Glorii odbył się w lutym 1984 roku w Pałacu pod Baranami w Krakowie. Wystawiono wtedy 20 obrazów, połączonych z recytacjami jej wierszy. Był to zatem debiut podwójny: malarski i poetycki. Gloria pisała też swoje wspomnienia, których fragment opublikował kwartalnik Kraków (1984).

[Gloria Kossak - wystawa malarstwa]

Gloria wstąpiła również do Krakowskiego Automobilklubu i zaczęła uczestniczyć w rajdach, zdobywając po pewnym czasie licencję rajdową klasy drugiej, potem pierwszej. Później nastąpiły pierwsze starty. W 1985 roku zdobyła jako pierwsza kobieta w kraju złoty medal i tytuł rajdowego mistrza Polski, a w latach następnych srebrny medal i tytuł wicemistrza Polski oraz w wyścigach górskich tytuł wicemistrza Okręgu Krakowskiego.
Gloria Kossak zmarła niespodziewanie w nocy z 4/5 października 1991 roku.