Antoni Paja

- emerytowany profesor, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej

Przygodę z brydżem rozpoczął w czasach licealnych. Grał z kolegami z klasy i z bratem stryjecznym - Jerzym. Pierwszy kontakt z brydżem sportowym miał także w liceum, w trzeciej klasie, kiedy to razem z kolegą szkolnym wziął udział w turnieju par.

Członkiem Polskiego Związku Brydża Sportowego został po zaliczeniu I roku studiów w 1965 r. i należy do nielicznej dziś grupy członków z ponad 50-letnim stażem. Profesor Antoni Paja grywał w różnych drużynach brydżowych: Kamień, Bloteczka, Olsza, Biproskór, ale od 1976 r. związany jest z drużyną AGH, początkowo ZNP AGH, później AZS AGH, obecnie Legenda AZS AGH.

Pracując w AGH jako pracownik naukowo-dydaktyczny (wykładał głównie z fizykę, czasem matematykę lub informatykę), nie zawsze mógł poświęcać zbyt wiele czasu brydżowi. Zdarzały się dłuższe przerwy związane z przygotowywaniem doktoratu lub habilitacji, ale nie tracił kontaktu z ulubioną dyscypliną czytając czasopisma brydżowe i rozwiązując problemy (jak wiadomo, brydż sportowy jest to sport umysłowy).

Od czasu do czasu osiągał sukcesy, o czym świadczą prezentowane na wystawie puchary i dyplomy. Oczywiście zawsze współautorem sukcesu był aktualny partner, jako że w brydżu konkurują ze sobą pary lub złożone z par drużyny (są też turnieje indywidualne, gdzie partnera zmienia się co 2-3 rozdania).

Do najważniejszych osiągnięć Profesora można zaliczyć: zdobycie Pucharu AGH w rozgrywkach drużynowych (1970 r.), zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej w Kongresie Ziemi Jarosławskiej (1977 r.), zajęcie I miejsca w finale wojewódzkim Mistrzostw Polski Par (1982 r.). Ostatnim sukcesem, adekwatnym do swojego wieku, było zdobycie tytułu Mistrza Krakowa Seniorów w kategorii wiekowej 70+. Współautorzy tych i innych sukcesów zostali wymienieni w opisach poszczególnych pucharów.

foto: talia kart

Brydż sportowy jest sportem umysłowym wywodzącym się z gry towarzyskiej jaką jest brydż. W brydżu towarzyskim wynik każdego rozdania zależy w pewnym stopniu od umiejętności graczy, ale w znacznie większym stopniu od otrzymanej karty.

Brydż sportowy różni się od brydża towarzyskiego tym, że porównuje się wyniki uzyskane z tymi samymi kartami na różnych stołach, co w dużym stopniu zmniejsza wpływ czynnika losowego. Końcowy rezultat zależy od umiejętności i doświadczenia zawodników, a także od zgrania partnerów w parze.

Są różne formy rozgrywek sportowych w brydżu: mecz, turniej par i turniej indywidualny. Podobnie jak w innych dyscyplinach sportu, w brydżu sportowym są rozgrywki ligowe na wielu poziomach: od ligi okręgowej do ekstraklasy. Istnieje Polski Związek Brydża Sportowego (PZBS), który zajmuje się koordynacją imprez na terenie całego kraju, organizacją mistrzostw Polski oraz wyłanianiem reprezentacji narodowej. Polscy brydżyści należą do czołówki światowej i mają na swoim koncie dużo znaczących sukcesów, m.in.: drużynowe mistrzostwo świata i mistrzostwo olimpijskie, mistrzostwo świata par, a także indywidualne mistrzostwo świata. Swoje sukcesy mają też juniorzy, seniorzy, pary kobiece i pary mikstowe, np. mistrzostwo Europy par mikstowych.
Najwybitniejszym polskim brydżystą był, nieżyjący już absolwent i pracownik AGH - Andrzej Wilkosz - arcymistrz znany w całym świecie.

Osoby zainteresowane sportową formą brydża mogą więcej się o nim dowiedzieć odwiedzając strony internetowe Polskiego Związku Brydża Sportowego oraz Małopolskiego Związku Brydża Sportowego.

foto: Puchar AGH

Puchar AGH - za I miejsce w turnieju drużynowym
(Adam Grobler, Jacek Stasica, Andrzej Juszczyk,Antoni Paja) - 1970 r.

foto: Puchar

Kongres Ziemi Jarosławskiej - za I miejsce w klasyfikacji indywidualnej - 1977 r.

Kongres Ziemi Jarosławskiej - za I miejsce w konkurencji teamów
(Adam Baka, Jacek baka, Jerzy Paja, Antoni Paja) - 1977 r.

foto: Puchar

Mistrzostwa Polski Par finał wojewódzki - za I miejsce (z Józefem Gładyszem) - 1982 r.

foto: Puchar

XL-lecie Wydziału IMiR - za I miejsce w turnieju par (z Józefem Gładyszem) - 1992 r.

foto: Puchar

Studenckie Mistrzostwa Krakowa (mogli startować również pracownicy)
za II miejsce (z Aleksandrem Wodyńskim) - 2018 r.

foto: Puchar

Mistrzostwa Krakowa Seniorów za I miejsce w kategorii 70+ (z Józefem Gładyszem) - 2018 r.

foto: medal

foto: gablota