Ewa Augustyniak

– doktor, Wydział Humanistyczny.

Ukończyła pedagogikę kulturalno-oświatową na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pomysłodawca i organizator pierwszych konferencji poświęconych kulturze organizacyjnej szkoły.

Prowadzi warsztaty ”Zrób sobie sama własną, srebrną biżuterię”. Do jej zainteresowań należą również: fotografia (12 wystaw indywidualnych), snorkeling, narciarstwo, podróże.

Jest członkiem Polskiego Związku Fotografików Przyrody, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, Zarządu Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.

Zawsze pasjonowała mnie przyroda, zwracałam uwagę na jej piękno, na "złoty podział" występujący w najmniejszych listkach. W srebrnej biżuterii, którą tworzę staram się jedynie uchwycić i zachować to, co jest wokół nas.

Uważam, że warto nosić biżuterię oryginalną, oddającą osobowość właściciela. W czasach, gdy zalewa nas masowa, jednakowa produkcja, staram się tworzyć rzeczy artystyczne, niestandardowe.

Moją biżuterię opieram na autentycznych wzorach pochodzących z otaczającej nas natury, więc każdy egzemplarz jest unikatowy, niepowtarzalny i oczywiście robiony ręcznie dla właściciela.

Ta biżuteria jest bardzo spersonalizowana. Najlepszym przykładem są odciski palców jej właścicieli w srebrze, które mogą być wykonane jako zawieszki lub elementy bransoletek (najlepszy prezent: odciski wnucząt dla Dziadków lub odciski dzieci dla Mamy albo Taty).

Czy wiecie, że…

• srebro ma właściwości bakteriobójcze?
  • srebro najlepiej odbija światło? Dlatego jest wykorzystywane do tworzenia ekskluzywnych luster, a nawet teleskopów
  • związki srebra i srebro koloidalne są używane w medycynie niekonwencjonalnej, jako lekarstwo?

Ewa Augustyniak
ewaa@agh.edu.pl

Film: Nienaukowe pasje naukowców: Artystyczne pasje (Platon TV)

foto: biżuteria